Diller

Fırat Üniversitesi'nde Nevruz Bayramı Kutlandı

Fırat Üniversitesi Kampüsü'nde 21 Mart Nevruz Bayramı programı düzenlendi. Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazez, Genel Sekreter Sadettin Tanyıldızı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Cihan Çakıcı, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Nevruz, kışın ağırlığında, sıkıntılı günlerinde baharın ilk günüyle rahata huzura kavuşma günü olduğunu belirten İnsanı ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beşir Aşan, "Onun için kültürümüzde, tarihimizde nevruzun çok anlamlı ifadeleri ve yorumları vardır. Tarihe baktığımız vakit özellikle bizim Türk dünyası olarak ifade ettiğimiz Avrasya ile de isimlendirdiğimiz balkanlardan uzak doğuya kadar uzanan Türk coğrafyasında, bugün tarihin eski dönemlerinden itibaren bir bahar bayramı olarak kurtlara gelmiştir" dedi.

Nevruz bayramını öğrenci ve personelle beraber kutladıklarını ifade eden Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazez, "Son dönemlerde ülkemiz üzerindeki olumsuzluklardan bu bayram münasebetiyle bir cevap olarak birlik ve beraberlik içerisinde bir bayram geçirdiğimizi tüm dünyaya, bizimle aynı gönül birlikteliği yapan herkese duyurmak adına güzel bir vesile oldu" diye konuştu.
 

Nevruz’un, Türk tarihinde diriliş bayramı ve barışı sembolize eden önemli bir gün olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Sadettin Tanyıldızı, "Nevruz, kışın sıkıntılı günlerinden kurtulup tekrar kainatın dirilişini, her şeyin bolluğunu ve bereketini temsil eder. Ülkemizin belki de en çok barışa ihtiyacı olduğu dönemleri yaşıyoruz. Bir önceki nevruzla, şimdiki nevruz arasında geçen sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Birçok oyuncunun ülkemizde rol almak istemesiyle ortaya çıkan sıkıntılı bir süreç. Türk milletinin bu sıkıntılı oyunlara alet olmaması lazım. Ülkemiz içerisine parmak sokmaya çalışan herkese, her şeye rağmen inadına hayatın devam ettiğini ve Türk milletinin yükselişini durduramayacaklarını ifade ediyoruz" ifadelerinde bulundu. 
 

Konuşmaların ardından örs üzerinde demir dövüldü, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Program yumurtaların tokuşturulması ile sona erdi.