Diller

Nevruz Bayram'ı Coşkuyla Kutlandı

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı, şenliklerle kutlandı.

Fırat Kültür Park’ta Nevruz ateşinin yakılması ile başlayan şenliklere, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadettin Tanyıldızı, Genel Sekreter Namık Kemal Öndaş, Fakülte Dekanları, Öğretim üyeleri, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Cihan Çakıcı, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Nevruz Şenlikleri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadettin Tanyıldızı’nın yaktığı nevruz ateşi ile başlarken, Üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler yakılan nevruz ateşinden atladı
Törende ayrıca, Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Muhammed Beşir Aşan tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.
Nevruz’un yeni gün anlamına gelen, kışın ağırlığında, sıkıntılı günlerinde baharın ilk günüyle rahata huzura kavuşma günü olduğunu belirten Prof. Dr. Muhammed Beşir Aşan, "Onun için kültürümüzde, tarihimizde nevruzun çok anlamlı ifadeleri ve yorumları vardır. Tarihe baktığımız vakit özellikle bizim Türk dünyası olarak ifade ettiğimiz Avrasya ile de isimlendirdiğimiz balkanlardan uzak doğuya kadar uzanan Türk coğrafyasında, bugün tarihin eski dönemlerinden itibaren bir bahar bayramı olarak kutlanmıştır" dedi.

Konuşmaların ardından örs üzerinde demir dövüldü, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Program yumurtaların tokuşturulması ile sona erdi.