Diller

Teknoloji Ar-ge Öğrenci Topluluğu Teknik Gezi Düzenledi

Fırat Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Bilim kollarında faaliyet gösteren Teknoloji Ar-Ge Öğrenci Topluluğu teknik gezi düzenledi.

Geziye Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda topluluk akademik danışmanı Prof.Dr. Bahar Demirel, Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mehmet Çavaş ve Teknoloji Fakültesi Fakülte Sekreteri Zülfü Karaaslan eşlik etti. 

Savunma sanayii ve özel sektör üretici firmalarına düzenlenen teknik gezinin ilk durağı Ankara Macunköy yerleşkesinde bulunan Aselsan oldu. 

Aselsan bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler üretim holü'nü gezdikten sonra hatıra fotoğrafı ile Aselsan gezisini tamamlayarak Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi.

Daha sonra ülkemizin zırhlı muhabere aracı üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri'ni ziyaret eden öğrenciler konferans salonunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve üretim hattını detaylıca inceleme fırsatı buldu. Teknik gezinin 2.gününde kafile Manisa'da bulunan Vestel City fabrikasında Televizyon üretim hattını incelediler ve müşteri hizmetleri departmanları hakkında bilgi aldılar. Gezinin dördüncü durağı olan İZMİR'de bulunan Pınar Süt Mamülleri'ni ziyaret eden öğrenciler burada süt dolum makineleri ve süt ürünlerinin üretimi hakkında bilgi aldı. Gezinin 3.gününde ülkemizin bir numaralı el aletleri üreticisi İZMİR İZELTAŞ'ı ziyaret eden öğrenciler baştan sona bir el aletinin tüm yapım aşamalarını yerinde inceledi. 

Gezinin 6.durağı olan İZMİR'de ilk defa düzenlenen Makine sektöründe Ege Sanayicisinin dev buluşması olarak nitelendiren Maktek İzmir Fuarını ziyaret etti. Gelişen teknoloji ile birlikte değişen ve gelişen makine sistemlerini, son yapılan yenilikleri yerinde inceleme fırsatı bulan öğrenciler böyle kapsamlı bir teknik gezi için Teknoloji Ar-Ge ve Girişimcilik Öğrenci Topluluğu'na teşekkür ettiler.

Teknik Gezi ile alakalı görüşünü bildiren Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda topluluk danışmanı olan Prof.Dr.Bahar Demirel yapılan bu teknik gezinin amacına uygun şekilde gerçekleştiğini, öğrencilerimizin teorikte gördüklerini uygulamaya nasıl taşındığını, ülkemizin önde gelen firmalarının çalışma koşullarını ve stajyer öğrenci alımları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olduklarını söyledi. Hem fakültemiz hem de üniversitemiz açısından verimli bir teknik gezi olduğunu vurguladı.