Diller

Fırat Üniversitesi Yerleşkesinde “Ar-Ge, İnovasyon” ve “Yeni Nesil Maker Merkezi” Kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” kapsamında, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfü Genç Koordinatörlüğü’nde hazırlanan “Fırat’ın Çocukları İçin Teknoloji Yetkinlik Merkezi” isimli projenin protokol imza töreni Elazığ Valiliğinde yapıldı.

Elazığ Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine; Elazığ Valisi Erkaya YIRIK, Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU ile Proje Yürütücüsü Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfü Genç katıldı.

İmza töreni öncesinde değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Erkaya YIRIK, Fırat Üniversitesi’nin iştirak ettiği, Fırat Teknokent ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaş olduğu “Fırat’ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi” isimli projenin kabul edildiğini belirterek, bu proje kapsamında 1 Milyon 750 Bin TL’lik bir destek sağlanacağını, projeye %90 oranında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın katkı vereceğini söyledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle Elazığ’daki ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine teknolojiyi ve bilimi sevdirmek amacıyla hazırlanan “Fırat’ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi” isimli projenin hayırlı olmasını dileyerek; “Proje kapsamında kurulacak atölyelerde ilkokuldan üniversite ye kadar tüm öğrencilere bilim ve teknoloji alanında çeşitli eğitimler verilecektir. Proje kapsamında dezavantajlı gençler, girişimciler ve öğrenciler (Fırat’ın Çocukları) için Fırat Üniversitesi yerleşkesinde bir “Ar-Ge, İnovasyon” ve “Yeni Nesil Maker Merkezi”nin kurulumu ve bölge ihtiyaçlarına göre modellenmesi yapılacaktır. Merkezde yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, otonom robotlar, CAD/CAM destekli modelleme ve insansız hava araçları (IHA) gibi üst düzey “Endüstri 4.0” eğitimlerinin verilmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ son olarak bu projenin Elazığ’a ve ülkemize hayırlı olması dileklerinde bulunarak, projenin diğer yürütücüleri, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri GÖMLEKSİZ, Doç. Dr. Mustafa UĞRAŞ, Doç. Dr. Mustafa SAVCI ve Dr. Öğretim Üyesi Muhammed ZİNCİRLİ’ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Erkaya YIRIK ile Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “Fırat’ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi” isimli projenin protokolünü imzalandı.