Diller

Üniversite Evi’nde Anlamlı Menü

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Üniversite Evi menüsünde, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla bundan 106 yıl önce cephede dağıtılan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı yer aldı.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ümit Ferit Aldım, Üniversite Evi Şube Müdürü Vedat Barut, Mali İşler Şube Müdürü Mahmut Akkılıç, Gerçekleştirme Görevlisi Murat Kalem ve katılımcılar Çanakkale Zaferi'ni kazandıran askerin o günkü menüsü olan yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı yedi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ümit Ferit Aldım 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili, “Bundan tam 106 yıl önce atalarımız hangi yemeği yedilerse, bizde bugün onları yiyeceğiz. O zaman ki duyguyu ve ruhu yaşamak ve yaşatmak adına bugün böyle bir menüye yer verdik. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum” dedi.

Akabinde, Başkan Aldım, haziruna 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin ruhunu ve duygusunu her zaman ve bizden sonraki nesillere de aktarma konusunda bilgilendirmelerde bulundu.